ITT Cannon, LLC KJB7T15W18SEL
KJB7T15W18SEL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15W18SEL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15W18SEL.pdf
Availability of KJB7T15W18SEL
QUANTITY
KJB7T15W18SEL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15W18SEL
Internal Part NumberEIS-KJB7T15W18SEL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15W18SEL
Related LinksKJB7T1, KJB7T15W18SEL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15W18SEL Details Description
Related parts for KJB7T15W18SEL
CONN JACK BANANA INSUL NYLON GRA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24VC 8SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 7MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
RES 101.1718 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf