ITT Cannon, LLC KJB7T15W35BN
KJB7T15W35BN picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15W35BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 37POS
Datasheet Download
KJB7T15W35BN.pdf
Availability of KJB7T15W35BN
QUANTITY
KJB7T15W35BN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15W35BN
Internal Part NumberEIS-KJB7T15W35BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15W35BN
Related LinksKJB7T1, KJB7T15W35BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15W35BN Details Description
Related parts for KJB7T15W35BN
BREADBOARD 1/16"DIA 3.00X4.50" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
ST-08P1N8AW500S datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf