ITT Cannon, LLC KJB7T15W35SC
KJB7T15W35SC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15W35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15W35SC.pdf
Availability of KJB7T15W35SC
QUANTITY
KJB7T15W35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15W35SC
Internal Part NumberEIS-KJB7T15W35SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15W35SC
Related LinksKJB7T1, KJB7T15W35SC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15W35SC Details Description
Related parts for KJB7T15W35SC
CONN IDC SOCKET 20 POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.8A SOT416 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 150MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf