ITT Cannon, LLC KJB7T17F26PDL
KJB7T17F26PDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T17F26PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T17F26PDL.pdf
Availability of KJB7T17F26PDL
QUANTITY
KJB7T17F26PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T17F26PDL
Internal Part NumberEIS-KJB7T17F26PDL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T17F26PDL
Related LinksKJB7T1, KJB7T17F26PDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T17F26PDL Details Description
Related parts for KJB7T17F26PDL
IC RCVR HS DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170POS .050 SMD datasheet.pdf
XFRMR PULSE 2:1:1 DL 17MH .25A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 25A datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
2.5MM SDL 3/5P POST HDR ASSY S datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf