ITT Cannon, LLC KJB7T17W26JC
KJB7T17W26JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T17W26JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T17W26JC.pdf
Availability of KJB7T17W26JC
QUANTITY
KJB7T17W26JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T17W26JC
Internal Part NumberEIS-KJB7T17W26JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T17W26JC
Related LinksKJB7T1, KJB7T17W26JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T17W26JC Details Description
Related parts for KJB7T17W26JC
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT CONTACT 22-28AWG GOLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ST1S14 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS VERT BRD/BRD datasheet.pdf