ITT Cannon, LLC KJB7T19W32BC
KJB7T19W32BC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T19W32BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T19W32BC.pdf
Availability of KJB7T19W32BC
QUANTITY
KJB7T19W32BC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T19W32BC
Internal Part NumberEIS-KJB7T19W32BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T19W32BC
Related LinksKJB7T1, KJB7T19W32BC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T19W32BC Details Description
Related parts for KJB7T19W32BC
CORD EX-LARGE ALLIG CLIP 36" RED datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PB UNIT FLAT BLUE MOMENTARY datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 24KV 16A DIN 1086 datasheet.pdf