ITT Cannon, LLC KJB7T19W32JC
KJB7T19W32JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T19W32JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T19W32JC.pdf
Availability of KJB7T19W32JC
QUANTITY
KJB7T19W32JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T19W32JC
Internal Part NumberEIS-KJB7T19W32JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T19W32JC
Related LinksKJB7T1, KJB7T19W32JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T19W32JC Details Description
Related parts for KJB7T19W32JC
PLUG TEST PS4 4.0MM SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 BELL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
PROTO MECHANICAL MISC ASSEMBLIES datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf