ITT Cannon, LLC KJB7T19W32SE
KJB7T19W32SE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T19W32SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T19W32SE.pdf
Availability of KJB7T19W32SE
QUANTITY
KJB7T19W32SE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T19W32SE
Internal Part NumberEIS-KJB7T19W32SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T19W32SE
Related LinksKJB7T1, KJB7T19W32SE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T19W32SE Details Description
Related parts for KJB7T19W32SE
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 60NS 44TSOP datasheet.pdf
IC 10BIT 200KSPS AD S/O 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 300W TO-270-4 datasheet.pdf
CONN HEADR 62POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 4.6A 14.5 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 10W datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf