ITT Cannon, LLC KJB7T19W32SE
KJB7T19W32SE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T19W32SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T19W32SE.pdf
Availability of KJB7T19W32SE
QUANTITY
KJB7T19W32SE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T19W32SE
Internal Part NumberEIS-KJB7T19W32SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T19W32SE
Related LinksKJB7T1, KJB7T19W32SE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T19W32SE Details Description
Related parts for KJB7T19W32SE
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
EMITTER IR 935NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 43MM datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 5K OHM 1505 datasheet.pdf