ITT Cannon, LLC KJB7T21F41BC
KJB7T21F41BC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T21F41BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T21F41BC.pdf
Availability of KJB7T21F41BC
QUANTITY
KJB7T21F41BC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T21F41BC
Internal Part NumberEIS-KJB7T21F41BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T21F41BC
Related LinksKJB7T2, KJB7T21F41BC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T21F41BC Details Description
Related parts for KJB7T21F41BC
JUMPER-H1505TR/A3049A/H1505TR 6" datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC TXRX 60V RS485/RS422 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
LED SBT-70 COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf