ITT Cannon, LLC KJB7T21F41HN
KJB7T21F41HN picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T21F41HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T21F41HN.pdf
Availability of KJB7T21F41HN
QUANTITY
KJB7T21F41HN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T21F41HN
Internal Part NumberEIS-KJB7T21F41HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T21F41HN
Related LinksKJB7T2, KJB7T21F41HN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T21F41HN Details Description
Related parts for KJB7T21F41HN
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 33MA 210 OHM TH datasheet.pdf
REFLCTR SHEET 104X46MM FOR E3C-L datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 400MA 600 MOHM datasheet.pdf
VOLTAGE DIVIDER MODULE 10001V datasheet.pdf