ITT Cannon, LLC KJB7T21W41AA
KJB7T21W41AA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T21W41AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T21W41AA.pdf
Availability of KJB7T21W41AA
QUANTITY
KJB7T21W41AA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T21W41AA
Internal Part NumberEIS-KJB7T21W41AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T21W41AA
Related LinksKJB7T2, KJB7T21W41AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T21W41AA Details Description
Related parts for KJB7T21W41AA
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC datasheet.pdf
IC LDRIVER DUAL ADSL2++ 28HTSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3KV U2J RADIAL datasheet.pdf
FZ CAMERA WIDE VIEW LONG DIST datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf