ITT Cannon, LLC KJB7T21W41AC
KJB7T21W41AC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T21W41AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T21W41AC.pdf
Availability of KJB7T21W41AC
QUANTITY
KJB7T21W41AC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T21W41AC
Internal Part NumberEIS-KJB7T21W41AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T21W41AC
Related LinksKJB7T2, KJB7T21W41AC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T21W41AC Details Description
Related parts for KJB7T21W41AC
CONN HEADER 6POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF GND REF 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
TL SEATING ACTION 30 POS AL datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE MCX ML-N FML 1.2M datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 96CKT datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
HYFEN BANTAM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf