ITT Cannon, LLC KJB7T21W41AD
KJB7T21W41AD picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T21W41AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T21W41AD.pdf
Availability of KJB7T21W41AD
QUANTITY
KJB7T21W41AD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T21W41AD
Internal Part NumberEIS-KJB7T21W41AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T21W41AD
Related LinksKJB7T2, KJB7T21W41AD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T21W41AD Details Description
Related parts for KJB7T21W41AD
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
24-bit, 192kHz 6-Channel Codec with Volume Control IC datasheet.pdf