ITT Cannon, LLC KJB7T21W41HN
KJB7T21W41HN picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T21W41HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T21W41HN.pdf
Availability of KJB7T21W41HN
QUANTITY
KJB7T21W41HN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T21W41HN
Internal Part NumberEIS-KJB7T21W41HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T21W41HN
Related LinksKJB7T2, KJB7T21W41HN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T21W41HN Details Description
Related parts for KJB7T21W41HN
CONN RING 16-22 AWG #6 PL-GRIP datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf