ITT Cannon, LLC KJB7T23F53PBL
KJB7T23F53PBL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23F53PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23F53PBL.pdf
Availability of KJB7T23F53PBL
QUANTITY
KJB7T23F53PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23F53PBL
Internal Part NumberEIS-KJB7T23F53PBL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23F53PBL
Related LinksKJB7T2, KJB7T23F53PBL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23F53PBL Details Description
Related parts for KJB7T23F53PBL
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 datasheet.pdf
VARISTOR 0402 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
AIRFRAME COMPOSITE W datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf