ITT Cannon, LLC KJB7T23F55AB
KJB7T23F55AB picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23F55AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23F55AB.pdf
Availability of KJB7T23F55AB
QUANTITY
KJB7T23F55AB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23F55AB
Internal Part NumberEIS-KJB7T23F55AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23F55AB
Related LinksKJB7T2, KJB7T23F55AB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23F55AB Details Description
Related parts for KJB7T23F55AB
PUMP ONLY PURE-TAKE LOCKING SS datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X8L 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING .750" X 25' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf