ITT Cannon, LLC KJB7T23F55BA
KJB7T23F55BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23F55BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23F55BA.pdf
Availability of KJB7T23F55BA
QUANTITY
KJB7T23F55BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23F55BA
Internal Part NumberEIS-KJB7T23F55BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23F55BA
Related LinksKJB7T2, KJB7T23F55BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23F55BA Details Description
Related parts for KJB7T23F55BA
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR 15AU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPST 4A 125V datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER MUX 2:5 20TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf