ITT Cannon, LLC KJB7T23F55BB
KJB7T23F55BB picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23F55BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23F55BB.pdf
Availability of KJB7T23F55BB
QUANTITY
KJB7T23F55BB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23F55BB
Internal Part NumberEIS-KJB7T23F55BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23F55BB
Related LinksKJB7T2, KJB7T23F55BB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23F55BB Details Description
Related parts for KJB7T23F55BB
POT 100 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE PERFORMANCE 6A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
REPL LED BULB BLUE 6V datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf