ITT Cannon, LLC KJB7T23F55JA
KJB7T23F55JA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23F55JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23F55JA.pdf
Availability of KJB7T23F55JA
QUANTITY
KJB7T23F55JA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23F55JA
Internal Part NumberEIS-KJB7T23F55JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23F55JA
Related LinksKJB7T2, KJB7T23F55JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23F55JA Details Description
Related parts for KJB7T23F55JA
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 4"L X 17"W datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 12VIN 5V DIP UNREG datasheet.pdf
CONN RING TERM #10 14-16AWG datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16.3MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 61.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT 24V WHITE 5MM datasheet.pdf