ITT Cannon, LLC KJB7T23F55PNL
KJB7T23F55PNL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23F55PNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23F55PNL.pdf
Availability of KJB7T23F55PNL
QUANTITY
KJB7T23F55PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23F55PNL
Internal Part NumberEIS-KJB7T23F55PNL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23F55PNL
Related LinksKJB7T2, KJB7T23F55PNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23F55PNL Details Description
Related parts for KJB7T23F55PNL
RES 178K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
PLUG 6ROW 114POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
.062DIA CRIMP REC 1855TL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
7W 2X 5V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
OSC XO 38.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf