ITT Cannon, LLC KJB7T23W21BC
KJB7T23W21BC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W21BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W21BC.pdf
Availability of KJB7T23W21BC
QUANTITY
KJB7T23W21BC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W21BC
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W21BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W21BC
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W21BC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W21BC Details Description
Related parts for KJB7T23W21BC
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-TSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T8 6.5" datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
AUX SWITCH datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf