ITT Cannon, LLC KJB7T23W21SEL
KJB7T23W21SEL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W21SEL
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W21SEL.pdf
Availability of KJB7T23W21SEL
QUANTITY
KJB7T23W21SEL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W21SEL
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W21SEL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W21SEL
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W21SEL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W21SEL Details Description
Related parts for KJB7T23W21SEL
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V SMT /NAIL DR 30AU datasheet.pdf