ITT Cannon, LLC KJB7T23W35AA
KJB7T23W35AA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W35AA
Brief Description
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23W35AA.pdf
Availability of KJB7T23W35AA
QUANTITY
KJB7T23W35AA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W35AA
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W35AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W35AA
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W35AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W35AA Details Description
Related parts for KJB7T23W35AA
CARDEDGE 60POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER SGL ULP-A 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RECPT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf