ITT Cannon, LLC KJB7T23W55AA
KJB7T23W55AA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23W55AA.pdf
Availability of KJB7T23W55AA
QUANTITY
KJB7T23W55AA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55AA
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55AA
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55AA Details Description
Related parts for KJB7T23W55AA
IDC CABLE - CKC16G/AE16G/X datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
LCD GRAPHIC 240X128 HV SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf