ITT Cannon, LLC KJB7T23W55AD
KJB7T23W55AD picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55AD
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23W55AD.pdf
Availability of KJB7T23W55AD
QUANTITY
KJB7T23W55AD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55AD
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55AD
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55AD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55AD Details Description
Related parts for KJB7T23W55AD
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
4W BASE=5000 12VDC V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf