ITT Cannon, LLC KJB7T23W55BA
KJB7T23W55BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W55BA.pdf
Availability of KJB7T23W55BA
QUANTITY
KJB7T23W55BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55BA
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55BA
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55BA Details Description
Related parts for KJB7T23W55BA
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.7V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 2A SOT23-5 datasheet.pdf
CBL 29POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
QSFP+ CU PATCH CBL 0.5M 28AWG MA datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf