ITT Cannon, LLC KJB7T23W55BD
KJB7T23W55BD picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W55BD.pdf
Availability of KJB7T23W55BD
QUANTITY
KJB7T23W55BD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55BD
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55BD
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55BD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55BD Details Description
Related parts for KJB7T23W55BD
CBL 6POS 0.5MM JMPR TYPE A 5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO204AL datasheet.pdf