ITT Cannon, LLC KJB7T23W55SA
KJB7T23W55SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W55SA.pdf
Availability of KJB7T23W55SA
QUANTITY
KJB7T23W55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55SA
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55SA
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55SA Details Description
Related parts for KJB7T23W55SA
CAP FILM 0.012UF 5% 16VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 25V 110W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
HOLDER BATT PLST PCB MNT DUL AAA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf