ITT Cannon, LLC KJB7T23W55SAL
KJB7T23W55SAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W55SAL.pdf
Availability of KJB7T23W55SAL
QUANTITY
KJB7T23W55SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55SAL
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55SAL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55SAL
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55SAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55SAL Details Description
Related parts for KJB7T23W55SAL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 24POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH DHS 84PLCC datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 1.5X1.5 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.7A 26 MOHM SMD datasheet.pdf