ITT Cannon, LLC KJB7T23W55SC
KJB7T23W55SC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W55SC.pdf
Availability of KJB7T23W55SC
QUANTITY
KJB7T23W55SC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55SC
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55SC
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55SC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55SC Details Description
Related parts for KJB7T23W55SC
TERM BLOCK PCB 16POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 8.2PF 50V 0805 datasheet.pdf
PNEUM LOGIC OR ELEMENT BASE MNT datasheet.pdf
IC AMP CLASS B OUTPUT DBS23 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V RED datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 38POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf