ITT Cannon, LLC KJB7T23W55SEL
KJB7T23W55SEL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55SEL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W55SEL.pdf
Availability of KJB7T23W55SEL
QUANTITY
KJB7T23W55SEL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55SEL
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55SEL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55SEL
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55SEL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55SEL Details Description
Related parts for KJB7T23W55SEL
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2A SCH6 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET 2.5MM 10POS CRIMP datasheet.pdf