ITT Cannon, LLC KJB7T25F61JN
KJB7T25F61JN picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T25F61JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T25F61JN.pdf
Availability of KJB7T25F61JN
QUANTITY
KJB7T25F61JN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T25F61JN
Internal Part NumberEIS-KJB7T25F61JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T25F61JN
Related LinksKJB7T2, KJB7T25F61JN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T25F61JN Details Description
Related parts for KJB7T25F61JN
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.025 WHT 100' datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A TIN T/H datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf