ITT Cannon, LLC KJB7T25F61PAL
KJB7T25F61PAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T25F61PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T25F61PAL.pdf
Availability of KJB7T25F61PAL
QUANTITY
KJB7T25F61PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T25F61PAL
Internal Part NumberEIS-KJB7T25F61PAL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T25F61PAL
Related LinksKJB7T2, KJB7T25F61PAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T25F61PAL Details Description
Related parts for KJB7T25F61PAL
JUMPER CROSS FOR TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN SAI FIXED PUR 10M 4POS datasheet.pdf
KIT QUICK DISCONNECT K-190 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 12 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
BCL-814-WP UNPLATED .594 datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 61MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
HAN B PROTECT COVER DIE CAPC (EA datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 550MA 160 MOHM datasheet.pdf