ITT Cannon, LLC KJB7T25W61JC
KJB7T25W61JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T25W61JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T25W61JC.pdf
Availability of KJB7T25W61JC
QUANTITY
KJB7T25W61JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T25W61JC
Internal Part NumberEIS-KJB7T25W61JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T25W61JC
Related LinksKJB7T2, KJB7T25W61JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T25W61JC Details Description
Related parts for KJB7T25W61JC
MODULE SDRAM 1GB 168DIMM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 20A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC datasheet.pdf
IGBT 600V 121A 520W TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
RING TONGUE TERMINAL 90 DEGREE datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf