ITT Cannon, LLC KJB7T25W61SEL
KJB7T25W61SEL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T25W61SEL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T25W61SEL.pdf
Availability of KJB7T25W61SEL
QUANTITY
KJB7T25W61SEL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T25W61SEL
Internal Part NumberEIS-KJB7T25W61SEL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T25W61SEL
Related LinksKJB7T2, KJB7T25W61SEL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T25W61SEL Details Description
Related parts for KJB7T25W61SEL
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 96BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 250V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 10A WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 3700UF 400V SCREW datasheet.pdf