ITT Cannon, LLC KJB7T9W98JE
KJB7T9W98JE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T9W98JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T9W98JE.pdf
Availability of KJB7T9W98JE
QUANTITY
KJB7T9W98JE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T9W98JE
Internal Part NumberEIS-KJB7T9W98JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T9W98JE
Related LinksKJB7T, KJB7T9W98JE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T9W98JE Details Description
Related parts for KJB7T9W98JE
CAP CER 3300PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC LATCH 4BIT DUAL D 3ST 24DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 46POS 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
PNL MNT GREEN W/WIRE 12" datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
MICRO 100C P 36" RBW JACKS NI datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM FINISAR datasheet.pdf
1.25MM M/L 16POS 30AWG 150MM datasheet.pdf