ITT Cannon, LLC KJL3F17N8SN
KJL3F17N8SN picture photo
Mfg. Part Number
KJL3F17N8SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
KJL 8C 8#16 SKT RECP
Datasheet Download
KJL3F17N8SN.pdf
Availability of KJL3F17N8SN
QUANTITY
KJL3F17N8SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJL3F17N8SN
Internal Part NumberEIS-KJL3F17N8SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJL3F17N8SN
Related LinksKJL3F, KJL3F17N8SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJL3F17N8SN Details Description
Related parts for KJL3F17N8SN
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
24VDC 3700 RPM TSM datasheet.pdf
GDT 176V 5KA datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN RA datasheet.pdf