ITT Cannon, LLC KJL6F25N61SN
KJL6F25N61SN picture photo
Mfg. Part Number
KJL6F25N61SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SKTS
Datasheet Download
KJL6F25N61SN.pdf
Availability of KJL6F25N61SN
QUANTITY
KJL6F25N61SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJL6F25N61SN
Internal Part NumberEIS-KJL6F25N61SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJL6F25N61SN
Related LinksKJL6F2, KJL6F25N61SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJL6F25N61SN Details Description
Related parts for KJL6F25N61SN
SOCKET TERM 2CHAN FOR HJ2 RELAYS datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 10POS VERT .100 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
SPRING TERMINAL BLOCK 10CGREEN datasheet.pdf
CARD GUIDE 2.77" GRAY datasheet.pdf