ITT Cannon, LLC KJL7F23N55SN
KJL7F23N55SN picture photo
Mfg. Part Number
KJL7F23N55SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
KJL7F23N55SN.pdf
Availability of KJL7F23N55SN
QUANTITY
KJL7F23N55SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJL7F23N55SN
Internal Part NumberEIS-KJL7F23N55SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJL7F23N55SN
Related LinksKJL7F2, KJL7F23N55SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJL7F23N55SN Details Description
Related parts for KJL7F23N55SN
IC AMP AUDIO PWR 62W D 56TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 50POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 33MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
MICRO 31POS SKT 20" datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE DEVICENET datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 770MA 546 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 2X8 VERT BRKWAY GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V AMBER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf