ITT Cannon, LLC KJL7T15B19SNL
KJL7T15B19SNL picture photo
Mfg. Part Number
KJL7T15B19SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJL7T15B19SNL.pdf
Availability of KJL7T15B19SNL
QUANTITY
KJL7T15B19SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJL7T15B19SNL
Internal Part NumberEIS-KJL7T15B19SNL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJL7T15B19SNL
Related LinksKJL7T1, KJL7T15B19SNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJL7T15B19SNL Details Description
Related parts for KJL7T15B19SNL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE VARIABLE CAP 10V 1006 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8MSOP datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
ANALOG PARTS KIT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf