Precision Electronic Components Ltd KKA1021S28
KKA1021S28 picture photo
Mfg. Part Number
KKA1021S28
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 2W CARBON LOGARITHMIC
Datasheet Download
KKA1021S28.pdf
Availability of KKA1021S28
QUANTITY
KKA1021S28 Order Process
Ship out your order
Specifications of KKA1021S28
Internal Part NumberEIS-KKA1021S28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesKK
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation314°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KKA1021S28
Related LinksKKA10, KKA1021S28 Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
KKA1021S28 Details Description
Related parts for KKA1021S28
IC BOOST CONV DUAL-OUT 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 44PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CABLE CONN PLUG 12POLE datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf