Apem Inc. KL462AKXA125N01A65
KL462AKXA125N01A65 picture photo
Mfg. Part Number
KL462AKXA125N01A65
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 10A 24V
Datasheet Download
KL462AKXA125N01A65.pdf
Availability of KL462AKXA125N01A65
QUANTITY
KL462AKXA125N01A65 Order Process
Ship out your order
Specifications of KL462AKXA125N01A65
Internal Part NumberEIS-KL462AKXA125N01A65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKL and KR Series Sealed Rocker Switches
Standard Package40
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesKL
PackagingTray
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating10A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeLocking
Color - Actuator/CapBlack, Yellow
Actuator MarkingOn - Parking Brake
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 36.80mm x 21.08mm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life150,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KL462AKXA125N01A65
Related LinksKL462AKXA, KL462AKXA125N01A65 Datasheet, Apem Inc. Distributor
KL462AKXA125N01A65 Details Description
Related parts for KL462AKXA125N01A65
MOSFET P-CH 40V 6.2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CAP CER 51PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
MODULE SDRAM 512MB 144SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/06/180 1.5 BK datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
3,3UF 100V 5X11 datasheet.pdf