Essentra Components (formerly Richco, Inc.) KLBS-4508-01A
KLBS-4508-01A picture photo
Mfg. Part Number
KLBS-4508-01A
Manufacturer
Product Category
Clamps and Clips
Brief Description
KURLY-LOK BASE .40-.50"DIA 1/2"H
Datasheet Download
KLBS-4508-01A.pdf
Availability of KLBS-4508-01A
QUANTITY
KLBS-4508-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of KLBS-4508-01A
Internal Part NumberEIS-KLBS-4508-01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyClamps and Clips
SeriesKLBS
TypeTwist Lock, Standoff
Opening Size0.50" Dia x 1.72" H (12.7mm x 43.6mm)
Mounting TypeAdhesive
MaterialNylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLBS-4508-01A
KLBS-4508-01A Details Description
Related parts for KLBS-4508-01A
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 322 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
TAPE FILM UHMW 6"X5YD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.35A 198 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf