Littelfuse KLDR012.TXP
KLDR012.TXP picture photo
Mfg. Part Number
KLDR012.TXP
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS CC 12A
Datasheet Download
KLDR012.TXP.pdf
Availability of KLDR012.TXP
QUANTITY
KLDR012.TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of KLDR012.TXP
Internal Part NumberEIS-KLDR012.TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLDR
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current12A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.0121 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLDR012.TXP
Related LinksKLDR0, KLDR012.TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
KLDR012.TXP Details Description
Related parts for KLDR012.TXP
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQUARE datasheet.pdf
HOOK-UP WIRE 1000V 24AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 135MA 11 OHM SMD datasheet.pdf