Littelfuse KLDR025.T
KLDR025.T picture photo
Mfg. Part Number
KLDR025.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE T/D CLASS CC 25A 600V
Datasheet Download
KLDR025.T.pdf
Availability of KLDR025.T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KLDR025.T Order Process
Ship out your order
Specifications of KLDR025.T
Internal Part NumberEIS-KLDR025.T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLDR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current25A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.003 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLDR025.T
Related LinksKLDR, KLDR025.T Datasheet, Littelfuse Distributor
KLDR025.T Details Description
Related parts for KLDR025.T
THERMISTOR NTC 100K OHM 3% BEAD datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE BEAD 180 OHM 0603 datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DUAL -140V 50QFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED RED/YLW DIFF 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONNECTOR PIN RIGHT ANGLE SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf