Littelfuse KLKD015.T
KLKD015.T picture photo
Mfg. Part Number
KLKD015.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 15A 600VAC/VDC 5AG
Datasheet Download
KLKD015.T.pdf
Availability of KLKD015.T
QUANTITY
KLKD015.T Order Process
Ship out your order
Specifications of KLKD015.T
Internal Part NumberEIS-KLKD015.T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLKD
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Voltage - Rated600VAC, 600VDC
Current15A
Package / CaseCartridge
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t137.333
DC Cold Resistance0.00782 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLKD015.T
Related LinksKLKD, KLKD015.T Datasheet, Littelfuse Distributor
KLKD015.T Details Description
Related parts for KLKD015.T
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET 50POS datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 12VOUT SIP datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
MINI1-ROW RA WAFER ASSY 12CKT datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X NM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf