Littelfuse KLKD030.HXR
KLKD030.HXR picture photo
Mfg. Part Number
KLKD030.HXR
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 30A 600VAC/VDC 5AG
Datasheet Download
KLKD030.HXR.pdf
Availability of KLKD030.HXR
QUANTITY
KLKD030.HXR Order Process
Ship out your order
Specifications of KLKD030.HXR
Internal Part NumberEIS-KLKD030.HXR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLKD
Fuse TypeCartridge
Voltage - Rated*
Current30A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color*
Operating Temperature*
Melting I²t*
DC Cold Resistance*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLKD030.HXR
Related LinksKLKD0, KLKD030.HXR Datasheet, Littelfuse Distributor
KLKD030.HXR Details Description
Related parts for KLKD030.HXR
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 115V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 125MA 14DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 9A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 36V 5MA SOT-23 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf