Littelfuse KLLU1200X
KLLU1200X picture photo
Mfg. Part Number
KLLU1200X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE T/D CLASS L 1200A 600V
Datasheet Download
KLLU1200X.pdf
Availability of KLLU1200X
QUANTITY
KLLU1200X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLLU1200X
Internal Part NumberEIS-KLLU1200X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLLU
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC
Current1.2kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 3.752" L (63.50mm x 95.30mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLLU1200X
Related LinksKLLU, KLLU1200X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLLU1200X Details Description
Related parts for KLLU1200X
ICL 2.5 OHM 20% 8A 22MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
WIREWAY SEALING PLATE 2.5X2.5" datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 15POS datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4CH 200KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf