Littelfuse KLLU1500X
KLLU1500X picture photo
Mfg. Part Number
KLLU1500X
Brief Description
FUSE T/D CLASS L 1500A 600V
Datasheet Download
KLLU1500X.pdf
Availability of KLLU1500X
QUANTITY
KLLU1500X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLLU1500X
Internal Part NumberEIS-KLLU1500X
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC
Current1.5kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension3.000" Dia x 3.752" L (76.20mm x 95.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLLU1500X
Related LinksKLLU, KLLU1500X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLLU1500X Details Description
Related parts for KLLU1500X
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 200V SCREW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 8A TO-220 datasheet.pdf
IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 24-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 16.5"L X 14.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK BLK 50' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT PIN datasheet.pdf